Мебель в Киеве,
Гостиные, Спальни,
Мебельные стенки в Киеве
095 604 31 57
Главная — Блоги — Блог Бориса Малышева — 29 ноября 2018, 10:03
Державне бюро розслідувань проти традиції безкарності чиновників. Хто переможе?
На фоні новин про запровадження воєнного стану та традиційно запеклих політичних баталій пройшло непоміченим повідомлення про початок роботи Державного бюро розслідувань (ДБР). Тим часом 102 слідчих центрального апарату та 193 слідчих територіальних управлінь ДБР після успішного проходження конкурсу склали присягу і приступили до своїх обов’язків із розслідування злочинів.
Борис Малышев Борис Малышев , Эксперт по правовым вопросам, доктор юридических наук
Facebook39 Twitter
Фото: Макс Требухов
Державне бюро розслідувань є останнім елементом у системі нових органів досудового розслідування. Перша згадка про ДБР з’явилася у новому Кримінальному процесуальному кодексі України від 2012 року. Там вказувалося, що ДБР має запрацювати не пізніше листопада 2017 року.
Закон «Про ДБР» був ухвалений у 2015 році, після чого розпочалася процедура конкурсного відбору керівного складу цього органу. Вона була ознаменована численними скандалами та кулуарною боротьбою представників владних та правоохоронних еліт між собою за контроль над цим органом. Всі ці не дуже гарні з точки зору демократії події істотно затягнули процес, що і призвело до того, що оголошення про початок роботи ДБР було зроблено на цілий рік пізніше.
ДБР не є просто ще одним органом досудового розслідування. Його створення – це передусім складова частина реформи прокуратури. ДБР створювалося для виконання зобов’язання України перед Радою Європи, взяте ще у 1995 році. А саме: позбавити органи прокуратури функції досудового розслідування, бо поєднання функції з розслідування із функцією підтримання державного обвинувачення в суді не відповідає світовим стандартам та рекомендаціям міжнародних організацій. Зрозуміло, що всі ці роки прокуратура не горіла бажанням розставатися із слідством, проте тиск наших міжнародних партнерів примусили таки народних депутатів та Президента зробити необхідні законодавчі та організаційні кроки для завершення цього довгого шляху до побудови в Україні прокуратури європейської моделі.
Отже, простіше кажучи, всі злочини, які нещодавно розслідувалися органами прокуратури, перейшли до компетенції ДБР. Відповідно ДБР став надзвичайно важливим суб’єктом боротьби із злочинністю в країні. Адже впливовість органу визначається його компетенцією. Давайте поглянемо, які злочини уповноважені розслідувати слідчі ДБР:
— всі злочини (крім так званої «великої корупції», яку розслідує НАБУ), вчинених високопосадовцями: Прем’єр-міністром України, членом КМ України, першим заступником та заступником міністра, членами колегіальних органів виконавчої влади (зокрема, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Антимонопольного комітету України тощо), Головою Фонду державного майна України, його першим заступником та заступником, членом Центральної виборчої комісії, народним депутатом України, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Директором НАБУ, Генеральним прокурором, його першим заступником та заступником, Головою НБУ, його першим заступником та заступником, Секретарем РНБО, його першим заступником та заступником, суддею, працівником правоохоронного органу тощо.
— злочини, вчинені службовими особами НАБУ, заступником Генерального прокурора — керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури або іншими прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності детективів підрозділу внутрішнього контролю НАБУ;
— проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини).
Як випливає з наведеного, ДБР уповноважене розслідувати майже всі злочини, які вчиняються вищими посадовими особами країни, а також суддями і правоохоронцями.
ГБР приступило к работе и уже зарегистрировало первые два производства
Всім відома сумна традиція вітчизняної правової системи, що полягає у тотальній безкарності чиновників за скоєння злочинів: від смертельних ДТП та корупції до побиття громадян та махінацій з майном або грошовими коштами. Те ж саме стосується і злочинів, скоєних правоохоронцями та суддями: від відповідальності їх регулярно «рятує» кругова порука, яка особливо поширена у середовищі вітчизняних «служителів права та справедливості».
Тому на слідчих ДБР покладена висока місія поламати вказану традицію та зруйнувати замкнене коло. Виконати її вони можуть лише у тому випадку, якщо будуть об’єктивно, професійно, керуючись законом, а також оперативно розслідувати відповідні злочини.
Зрозуміло, що розслідування в Україні злочинів, вчинених посадовцями вищого рангу, є доволі ризикованим зайняттям, передусім через те, що на слідчих ДБР та їх керівників будуть численні спроби чинити політичний тиск як шляхом погроз, так і шляхом пропозицій неправомірної вигоди за «злиття» справи.
В Законі про ДБР закладено гарантії з метою певною мірою мінімізувати вказані ризики.
По-перше, працівники ДБР набираються на конкурсних засадах. З метою відбору до складу ДБР слідчих з новою якістю мислення та новими цінностями, Законом встановлено, що під час початкового формування слідчих підрозділів ДБР особи, які протягом останнього року обіймали посади слідчих прокурорів, можуть складати не більше 30%, а особи, які протягом останнього року обіймали посади слідчих в інших органах державної влади, — не більш як на 19%. Отже, до посад слідчих відкрито шлях будь-якому належно підготовленому юристу, який має відповідний досвід у галузі права і переможе у конкурсі, а не лише тим, хто до цього працював у тих правоохоронних органах, які і будуть одним із об’єктів особливої уваги з боку слідчих ДБР.
По-друге, з метою запобігання і виявлення правопорушень у діяльності працівників ДБР в його складі діють підрозділи внутрішнього контролю, що підпорядковуються безпосередньо Директору ДБР.
По-третє, дисциплінарні стягнення на працівників ДБР накладає не керівництво, а незалежна Дисциплінарна комісія ДБР, у складі якої три особи із п’яти визначені Радою громадського контролю при ДБР.
По-четверте, слідчим ДБР встановлена досить конкурентоспроможна заробітна плата. Так, базовий посадовий оклад слідчого ДБР складатиме більше 35 тисяч гривень, крім того передбачені щомісячні виплати за вислугу років (від 10% до 45%), а також доплата за спеціальне звання та ранг державного службовця.
По-п’яте, передбачена система публічного звітування ДБР за результатами діяльності відомства.
Звісно ж, до функції слідчих ДБР та їх керівників входить лише запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів. У той час як ухвалення рішення про передачу справи до суду та відстоювання правової позиції у змагальному процесі — це компетенція прокуратури. Оцінює докази та призначає покарання (якщо є на це підстави) вже суд.
Тим не менш, без активності та принциповості з боку слідчих ДБР, які стоять на першій лінії боротьби зі злочинністю серед державних чиновників, у нашій країні ситуація із невідворотністю відповідальності службовців за вчинений злочин не зрушить з місця.
Борис Малышев Борис Малышев , Эксперт по правовым вопросам, доктор юридических наук
Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook и Twitter
ТЕМЫ: ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮРО РАССЛЕДОВАНИЙ
Facebook39 Twitter
ДРУГИЕ ЗАПИСИ БЛОГА:
Найбільш небезпечний недолік Закону про Національну поліцію
22 ноября 2016, 14:41
Атестування поліцейських: прикра перемога міліції над поліцією
21 октября 2016, 09:31
Патрульная служба против милиции
10 июля 2015, 16:59
Читайте также
Проект «Право на працю»
Юрій Дмитренко: «Якби я міг щось змінити в минулому, я зробив би все так само»
Через участь у військових діях на Донбасі Юрій втратив ногу, але це відкрило нову сторінку в його житті. 17:30
Марина Авдеева
Как страховые компании будут выполнять свои обязательства в условиях военного положения?
Страховые компании будут работать в обычном режиме по всей стране. 18:02
Олексій Матюшенко
Рада регіонального розвитку: від успіхів громади до процвітання країни
Під час засідання обговорили питання здійснення реформ в державі, а також вирішення проблем життєзабезпечення регіонів. 10:54
Андрей Миселюк
«Тянитолкай» Бойко-Медведчука отправляется за президентской булавой
Пока ещё сопредседатель фракции «Оппоблок» Юрий Бойко снова отправляется на выборы в тандеме с Виктором Медведчуком. 16:37
Алексей Ботвинов
А ну ее, эту культуру
Куда придет Украина, если в интеллектуальной элите нет понимания аксиомы, что государство без культуры обречено на деградацию, в том числе и экономическую? 11:09
Олексій Матюшенко
“Громадський бюджет”: реалізовуємо ідеї людей за бюджетні кошти
Я переконаний, наступного року ще більше громадян долучаться до бюджетного процесу і ми зможемо реалізувати більшу кількість народних ініціатив. 16:05
Богдан Данилишин
Індустріальний імператив для України
Україні потрібна така індустріальна політика, яка дозволить розкритися потенційно найбільш перспективним галузям промисловості. 11:04
Георгий Тука
Чому Росія колотиться в істеричній конвульсії при згадках про ймовірне надання Томосу?
Маючи своїх «воинов русского мира», маючи інформаційні та фінансові ресурси, РПЦ ще завдасть величезної шкоди безпеці нашої держави. 12:25
Валерій Карпунцов
До питання щодо адаптації ветеранів
Військово-консалтингові компанії візьмуть на себе подальший професійний вишкіл, фізичну та психологічну підготовку ветеранів. 11:57
Дмитрий Васильев
Какая цель россиян в создании шлагбаума под Керченской аркой?
Очевидно, основная цель России — усиление своего влияния на морях. 12:41
Станіслав Шух
П’яте колесо: в чому головна проблема «євроблях» і чому вона потребує нагального вирішення
Власникам залізних коней з європейською пропискою варто зрозуміти, що заможна країна, про яку вони мріють, починається там, де кожен дотримується правил і законів, які в ній діють. 10:57
Юрій Лагутов
Хто очолить ветеранське відомство?
Словосполучення «спеціальний статус», який надається новоствореній Держслужбі у справах ветеранів, вже стимулює ажіотаж серед охочих ним скористатися. 14:40
Ольга Богомолец
Ювілей Бориса Патона
Своїм неймовірним прикладом життя і мудрості він надихає на сміливі наукові звершення тисячі молодих вчених. 15:07
Александр Кирш
Это поражение было необходимо в силу оригинального регламента Лиги Наций
Украина выступила идеально: и вышла в «полуфинал» дополнительного отбора на Евро. 13:08
Олег Тітамир
Просування ліків у маси: як припинити рекламну вакханалію?
«Зомбоящик» штовхає людей до небезпечного самолікування, граючи на страху, наївності, низькій грамотності та лінощах хворих.