Главная — Блоги — Блог Оксаны Продан — 17 марта 2017, 11:02
Чи буде нова атака на спрощенку: як врятувати малий бізнес і мільйони робочих місць
20 березня МВФ вирішить, чи давати Україні черговий кредит в $1 млрд. Тоді ж обіцяють оприлюднити умови, на яких ми отримаємо кошти.

Неофіційно говорять про можливість включення до меморандуму норм щодо посилення вимог до системи спрощеного оподаткування.

Оксана Продан , Народний депутат України

І це в умовах, коли:

— малий і середній бізнес в Україні дає роботу 6,5 млн. громадянам (79% від усіх зайнятих);

— з початку 2017 року діють драконівські штрафи для роботодавців: 96-320 тис. грн.

Якщо влада почне «посилювати» і «збільшувати», ми отримаємо мільйони безробітних і новий виток падіння економіки. Чи є у цьому логіка? Жодної!

Насправді, Міжнародний валютний фонд не вимагає відміни спрощеної системи оподаткування. Це кредитор, зацікавлений у поверненні власних коштів. Як ми їх повертатимемо – ліквідуючи тіньові схеми на митниці, зменшуючи витрати на державний апарат, або іншим шляхом, питання до українського Уряду.

На жаль, замість того, щоб закривати дірки, через які щороку країна втрачає десятки мільярдів гривень, чиновники воліють боротися з малим бізнесом. Тими, хто працює, а не чекає допомоги від держави.

Крім урядовців, серед противників малого підприємництва корупціонери та великий бізнес. Як тільки з’являється привід, вони одразу активізуються та розпочинають нову кампанію проти спрощенки.

Однак всім, хто прагне вижити малий бізнес з країни, хочу дещо нагадати.

По-перше, спрощена система оподаткування створювалася в 1997-1998 рр., коли загальна система оподаткування була складною. І за 20 років вона не змінилася. В рейтингу Doing Business Україна наразі займає 84-е місце за легкістю сплати податків. На сплату податків підприємці щорічно в середньому витрачають 355,5 годин, це вдвічі більше, ніж в розвинених країнах.

По-друге, коли створювали спрощенку, верхня межа обороту для підприємців була 500 тис. грн., або близько $147 тис. за курсом на той час.

Сьогодні верхня межа обороту для першої групи – $6 тис, другої групи – $60 тис.

При цьому, якщо сума обороту зменшилася в 24 рази, то ставка податку всього в 1,45 рази. Тобто, заробляти бізнесу дають менше, а платити змушують так саме.

По-третє, за цей час введені нові плати та звіти. Раніше підприємець заплатив єдиний податок – і все.

Сьогодні платиш єдиний податок – звітуєш, платиш ЄСВ – звітуєш. Крім того, малий бізнес, як і великий повинен вести весь облік найманих працівників. Один найманий працівник – це величезний додатковий набір документів, необхідність оббивати пороги державних установ, а з 1 січня 2017 року ще й штрафи по 96-320 тис. грн.

Тобто, про жодні пільгові умови мова не йде. Більше того, за останні 20 років правила роботи для малого бізнесу змінилися, стали більш жорсткими. Якщо влада й надалі затягуватиме удавку, ми залишимося без підприємництва.

 

Читайте: Рейтинг економічних свобод: як із дна піднятися нагору
Що насправді потрібно зробити, щоб легалізувати малий бізнес, а не ліквідувати його?

1. Збільшити обороти на спрощенці.

2. Спростити облік і звітність по найманим працівникам.

3. Знизити штрафи для роботодавців.

4. Провести антикорупційну реформу в загальній системі оподаткування.

5. Навести лад в земельних та екологічних податках.

Кожен з цих пунктів можна реалізувати у 2017 році. Було б лише бажання Уряду та Верховної Ради України. Так, це важче, ніж оголошувати нову війну проти спрощеної системи оподаткування. Але це єдиний шлях економічного зростання і створення сильного середнього класу.

Оксана Продан , Народний депутат України

ДРУГИЕ ЗАПИСИ БЛОГА:
Рейтинг економічних свобод: як із дна піднятися нагору20 февраля, 11:07
Хто переміг – олігархи чи середній клас?14 декабря 2016, 10:27
Захист права власності: один закон, який зупинить рейдерів23 сентября 2016, 12:37
ТЭГИ: НАЛОГИ И СБОРЫ, МВФ, БИЗНЕС

Читайте в разделе
Наталья Емченко
Право жить
Ценность человеческой жизни несоизмерима ни с чем. Она уникальна и бесценна. Миллионы таких жизней. Спасти их может только неравнодушие. Человечность. Максимум усилий. И помощь, помощь, помощь.15:02
Віталій Скоцик
Нідерланди схаменулись, але Україні радіти передчасно
На виборах у Нідерландах перемогли проєвропейські сили, антиєвропейські популісти програли. Цього разу світ приніс українцям добрі новини. Але чи надовго?14:09
Юрій Колесников
Туфлі до шаровар не личать
Реформи, якщо це саме реформи, мають на меті не зміни з метою збагачення сьогодні групи людей і не продаж позицій своєї країни, задля кредитів чи преференцій.12:03
Віктор Матчук
Дострокові вибори: від Президента залежить не все
Україна потребує змін, але проводити їх може лише та влада, до якої є довіра. Нинішня влада такої довіри вже не має. Виправити це можна лише в один спосіб – переобранням.11:17
Юрій Соловей
Накопичувальна пенсійна система — ключова соціально-економічна реформа України
Прийде реальна можливість своєю власною працею забезпечити комфортне життя на пенсії за рахунок власних пенсійних заощаджень.12:46
Тарас Козак
Нові політики
Широким верствам українців також непотрібна нова незрозуміла влада. До цієї звикли. Звикли її клясти, звинувачувати у всіх своїх негараздах, і при цьому обирати її знову і знову на всіх виборах.14:14
Дмитрий Спивак
Мусорный вирус
Отсутствие современных и экологических мусоросжигающих или мусороперерабатывающих заводов становится сегодня национальной трагедией. Местным властям не хватает средств для такого строительства, а инвесторы…